Bij het programma 'Volksgezondheid en milieu' zijn de kostendekkende exploitaties afvalverwerking, riolering en begraven opgenomen. Daarnaast worden ook nog uitgaven rondom milieubeheer (zoals ongediertebestrijding) en de volksgezondheid (GGD) bij dit programma verantwoord.
Wat gaan we ervoor doen?
Terug naar navigatie - Collegeprogramma Volksgezondheid en milieu - Wat gaan we ervoor doen?In dit programma richten we ons op het bevorderen van de gezondheid van inwoners en het behoud van een schone, veilige en duurzame leefomgeving. Daarbij gaat het zowel om preventie en publieke gezondheid als om duurzaamheid, milieukwaliteit en een gezonde leefomgeving voor huidige en toekomstige generaties.
De kwaliteit van onze leefomgeving bepaalt voor een groot deel het welzijn van onze inwoners. Een gezonde leefomgeving is de meest effectieve vorm van preventie: het verhoogt de kwaliteit van ons leven en voorkomt op termijn hoge kosten. Door te blijven investeren in milieu en volksgezondheid zorgen we voor zo’n leefbare omgeving. Ook op de lange termijn. De kwaliteit van de openbare ruimte heeft direct invloed op hoe inwoners en bezoekers onze dorpen en wijken beleven. Door effectief afvalbeheer verhogen we het dagelijks woongenot. Tegelijkertijd versterken we het unieke karakter van onze gemeente door te zorgen voor onze natuur en de lokale
biodiversiteit. Groen in de directe omgeving is niet alleen mooi, maar geeft ook ruimte voor ontspanning en recreatie. We koppelen dit consequent aan duurzaamheid. Zo verschuift onze focus van puur 'beheren' naar gericht 'investeren' in een gezonde en vitale leefomgeving voor huidige en toekomstige generaties.
In de komende bestuursperiode werken we aan de volgende thema’s:
Circulaire economie
De gemeente Heerde heeft landelijk bekendheid opgebouwd op het gebied van circulariteit. Dat biedt kansen, maar vraagt ook om verantwoordelijkheid. Daarom stimuleren wij duurzaam en circulair bouwen in onze gemeente, zetten wij de verduurzaming van gemeentelijk vastgoed voort en bevorderen wij duurzame en circulaire inkoop in ons aanbestedingsbeleid, inclusief projecten in de grond-, weg- en waterbouwsector (GWW).
Energietransitie
We gaan de doelstellingen die regionaal zijn vastgelegd in het RPE (Regionale Programma Energievoorziening Stedendriehoek) omzetten naar een lokale agenda. Acties en aandachtspunten daarbij
- Wij stellen een laadvisie voor elektrisch rijden vast. Daarin bieden wij ruimte voor het laden met eigen opgewekte stroom in de openbare ruimte, wanneer laden op eigen terrein niet mogelijk is. Daarnaast willen we graag ruimte bieden aan een pilot met deelauto’s.
- Wij stellen het herziene uitnodigingskader voor zon en wind vast. We zetten in op lokale duurzame energieopwekking binnen de landelijke en provinciale regels. Wij kiezen altijd voor zorgvuldigheid en goede afstemming met omwonenden. We willen immers zorgvuldig omgaan met de belangen van inwoners en onze schaarse ruimte. We willen daarbij natuur en landbouwgrond in principe sparen. Daarom gebruiken we altijd strikt de treden van de zonneladder voor de opwek van zonne-energie:
trede 1: op daken en gevels;
trede 2: op terreinen en objecten binnen bebouwd gebied;
trede 3: op terreinen en objecten in het landelijk gebied;
trede 4: op landbouw- en natuurgronden.
Daarbij geldt dat de aanleg van een zonnepark op landbouwgronden niet mogelijk is, tenzij:
a. in combinatie met een substantiële agrarische functie;
b. op landbouwgrond die op basis van bestuurlijk bindende afspraken in transitie is;
c. het zonnepark betekenisvol bijdraagt aan de vermindering van de netcongestie of aan vergroting van een efficiënter netwerkgebruik. Als er sprake is van trede 4 dan moet dit minimaal op 150 meter afstand zijn van de erfgrens. In de buurt van industriebestemming passen we maatwerk toe. - In het kader van de warmtetransitie hebben we aandacht voor betaalbaarheid en haalbaarheid voor iedereen. Als we instrumenten gebruiken (zoals de aanwijsbevoegdheid binnen het warmteprogramma) zorgen we ervoor dat de transitie voor iedereen betaalbaar en haalbaar blijft. We hebben specifieke aandacht voor inwoners die door financiële of technische belemmeringen niet zelfstandig de overstap kunnen maken, om te voorkomen dat zij tussen wal en schip vallen.
Biodiversiteit
De gemeente Heerde is trots op haar groene omgeving. Daarom nemen we maatregelen om natuur, landschap en biodiversiteit te behouden en te versterken in het buitengebied en in onze dorpen en wijken. Samen met inwoners, agrariërs, terreinbeheerders en maatschappelijke organisaties werken we aan een gezonde en aantrekkelijke leefomgeving. We vergroten de biodiversiteit door ruimte te creëren voor planten en dieren, bijvoorbeeld met
bloemrijke bermen, groene verbindingen en extra bomen in de leefomgeving. Ook kiezen we bij de inrichting en het beheer van de openbare ruimte voor meer groen en een klimaatbestendige aanpak. Zo werken we aan
een groenere gemeente waarin natuur en biodiversiteit kunnen groeien en bloeien, voor nu en in de toekomst.
Gemeentelijke riolering
Bij het onderhoud en beheer van ons gemeentelijke rioleringsstelsel zijn de kosten en opbrengsten uit de rioolheffing steeds met elkaar in evenwicht.
Afvalinzameling huisvuil
De inzamelfrequentie voor restafval is onlangs bijgesteld. We gaan de inzamelfrequentie van restafval in het buitengebied evalueren.
De wolf
De aanwezigheid van de wolf leidt tot schade aan vee en gevoelens van onveiligheid in onze gemeenschap. De wolf is een beschermde diersoort en wij respecteren de wettelijke kaders. Tegelijk moeten veiligheid,
leefbaarheid en beheersbaarheid voor onze inwoners geborgd blijven. Bij overlast of overige situaties moeten we binnen de wettelijke mogelijkheden snel en duidelijk kunnen handelen. Daarom willen we onafhankelijke deskundigen om advies vragen over de mogelijkheden binnen de huidige wettelijke kaders. Hierbij betrekken we ook het bestuur van de Schaapskooi, buurgemeente Epe en onze inwoners. Daarnaast doen wij, samen met
andere gemeenten, opnieuw een dringende oproep aan Provincie en Rijk om meer mogelijkheden voor beheer van de wolf te creëren. Daarbij vragen wij om snelheid. We verwachten hierover op korte termijn verdere stappen te kunnen zetten